Fri fragt på ordrer over 499,- Ubegrænset returret. 1-3 dages levering.

Armedangels Magdaalena black

799,00kr.

by Armedangels

Vælg størrelse: XSSMLXL

MAGDAALENA bukser fra tyske Armedangels skaber med deres løse snit og elastiske linning en pasform, der nænsomt fremhæver din silhuet, samtidig med at de føles bløde og behagelige mod huden.

Materiale og komfort:
Bukserne er fremstillet af smidig viskose, som giver en let og luksuriøs følelse. Materialet sikrer fri bevægelighed og maksimal komfort, hvilket gør dem perfekte til både afslappede og aktive dage.

 

82% Viskose (LENZING™ ECOVERO™), 16% Polyamide (genanvendt), 2% Elastan.

Design og detaljer:
Det enkle, ensfarvede design gør bukserne alsidige og nemme at style, mens de praktiske sidelommer og elegante slidser tilføjer funktionalitet og en moderne detalje. Den elastiske linning sikrer en fleksibel og behagelig pasform uden behov for lukning.

Produktion:
MAGDAALENA bukserne er fremstillet i Forjaes – Esposende, Portugal, af producenten ETFOR – EMPRESA TEXTIL, LDA

Materialer: Ecovero, Genanvendt materiale, Syntetisk materiale

Ecovero

Ecovero er et mere bæredygtigt alternativ af viskose fra firmaet Lenzing. Ecovero kommer fra fornyelige træer, hvor ressourcekilden er kontrolleret og certificeret. Ecovero er bionedbrydeligt, da det dermed består af cellulose fibre.  Lenzing er gennemsigtige om deres forsyningskæde, hvilket betyder, at Ecovero kan spores helt tilbage fra fibrenes oprindelse gennem produktion og til deres bortskaffelse af tekstilet.  Ecovero er certificeret med EU Label, hvilket betyder, at det lever op til kriterierne om reduceret vand- og luftforurening, høj farveægthed og begrænset brug af indhold, der er skadeligt for mennesket og miljøet. 

Genanvendt materiale

Genanvendte materialer er ofte en kombination af genanvendt og nyt for at sikre en holdbar kvalitet, og kan være af både naturlige fibre som eksempelvis uld og bomuld eller syntetisk som polyester og nylon. Det genanvendte materiale kan både være rester fra fabrikker, eller kasseret tøj fra forbrugere. Ved syntetiske materialer kan det være plastaffald der flyder i naturen. Ved at genanvende materialer spares der samlet set både på vand, kemi, og energi, og det hjælper til at minimere deponering af tøj som affald i naturen. Processen med genanvendelse kan både være en kemisk og mekanisk proces hvor det gamle bliver omdannet til nyt, og hvis tøjet er sorteret i farve kan processen med indfarvning springes over.

Syntetisk materiale

Syntetiske materialer er udvundet af ikke fornybare og bionedbrydelige ressourcer, ofte via udvinding af råolie fra naturgas. De syntetiske materialer kan være nylon, polyester og elastan. Overordnet set bruges der mindre vand ved fremstilling af syntetiske materialer end ved naturlige og regenererede materialer. Dog er vand og luftforureningen højere, og kan være meget skadende og miljøforurenende. I nogle beklædningsgenstande kan en lille procentdel syntetiske materialer være med til at forlænge tøjets levetid. Eksempelvis kan tilføjelse af lidt polyester gøre overtøj og bukser lavet i uld mere slidstærkt, og en lille procentdel elastan kan være med til at styrke undertøj og sportstøj. Elastanen gør at materialet kan strækkes og bøjes uden at det mister sin form, og gør det modstandsdygtigt overfor sved og vask.

Fragt og retur

Vi tilbyder altid gratis fragt på alle ordre i Danmark. Vi pakker indenfor 1- 3 hverdage og din pakke er fremme ved valgfrit postafhentningssted indenfor 1- 2 hverdage. Du kan frit vælge i mellem GLS eller Post Nord som fragtfirma, og udbringning til din adresse kan vælges for 50 kr. Eventuel returnering skal ske indenfor 14 dage, og medsendt returlabel kan bruges. Du kan også altid hente, ombytte og returnere i vores fysiske butikker placeret i Roskilde og København V.